新人教版九年级英语 Unit13 单元重难点题组训练.ppt
- 格式:ppt
- 大小:317.00 KB
- 文档页数:11
本文由一线教师精心整理/word 可编辑1 / 1单元重难点题组训练题组训练一 cost ,spend ,take 与pay for 辨析Ⅰ. 单项选择。
( ) 1 . (咸宁中考)—What a nice table computer !How much did you ________ on it? —It ________ me 400 dollars.A. take ;paidB. cost ;tookC. pay ;spentD. spend ;cost ( ) 2. (黄冈中考)—Grandpa has changed a lot.—So he has. He spends more time than he used to ________ games with the children. A. play B. playing C. played D. plays( ) 3. (六盘水中考)Lily ________ 30 yuan for the album. It was not expensive. A. paid B. cost C. took D. spent Ⅱ. 同义句转换,每空一词。
4. (黔西南中考)She spends an hour reading English every day. It ________ her an hour to ________ English every day.5. The new fridge cost me 2,000 yuan.I ________ 2,000 yuan ________ the new fridge.题组训练二 afford 的用法Ⅰ. 单项选择。
( ) 1. —What do you think of the 4G mobile phone? —I really like it ,but I can't ________ it.A. refuseB. standC. payD. afford( ) 2. Mr.White is out of work. He can't ________ his son's education. A. buy B. take C. afford D. pay ( ) 3. Many people can't afford ________ the house.A. to buyB. buyC. buyingD. bought Ⅱ. 根据汉语意思完成句子,每空一词。