三年级英语下册第四单元第22课课件
- 格式:ppt
- 大小:4.34 MB
- 文档页数:20
冀教版 英语 三年级 下册Unit 4 Food and RestaurantsLesson 22 How Much Is It?Learning goals读、理解:How much for…?How much is a(an) …?I’ll take…, please.✔会唱:Do You Know the Donut Man?✔Hamburger is yummy, into my mouth,Down to my tummy, yummy yummy yummy.Donut is yummy, into my mouth,Down to my tummy, yummy yummy yummy.Hot dog is yummy, into my mouth,Down to my tummy, yummy yummy yummy.试着加上一些动作吧!998你知道怎么用英语谈论价格吗?How much for onedonut?One yuan. I’ll take twelve,please!Let’s learnI’ll take twelve , please!Point I’ll =I will基数词:one, two, three, four, five, six, seven, eight…例句表达自己要买几个某物品的句型。
I’ll take sixteen hot dogs.I’ll take one, please!I’ll take six, please!Alice和美美一块去买铅笔,看看她们要买几个。
Thanks! My friends like donuts.You’rewelcome.Let’s readHow much is a hot dog?Five yuan.I’ll take six, please!Let’s readThanks!Let’s read对话中的How much是什么意思呢?我想问物品的价格要怎么说呢?Let’s thinkLet’s learnHow much for one ice cream ?询问价格和回答How much is an ice cream ?It’s five yuan ./ Five yuan .基数词:seventeen, eighteen, nineteen…one donut, a hot dog…it, a donut, an apple…答语你会怎么询问我的价格呢?能想到几种表达方式?How much for one hamburger? 问句How much is a hamburger?How much is it?It’s ten yuan . /Ten yuan .Let’s learn货币单位常用yuan(¥),dollar($)等。