$540,000
Accounting, 5/E GUOWEI HUST 9 - 6
7
华中科技大学管理学院
Gross Profit
Sales revenues – Cost of goods sold = Gross margin (before operating expenses)
Gross margin – Operating expenses = Net income
Specific identification $1,965.00
FIFO
$1,900.00
LIFO
$2,125.00
Weighted-average
$1,977.50
Accounting, 5/E GUOWEI HUST 9 - 24
25
华中科技大学管理学院
Comparison of Methods
Accounting, 5/E
20 Units @ $20 (Jan) GUOWEI HUST 9 - 20
21
华中科技大学管理学院
Last-In, First-Out
Cost of Goods Sold Oct $ 775 May 1,350 Total $2,125
25 Units @ $31 (Oct)
18
华中科技大学管理学院
Weighted Average
$2,825 total cost/100 units = $28.25/unit Cost of goods sold = 70 × $28.25 = $1977.50
Ending inventory = 30 × $28.25 = $847.50 Accounting, 5/E GUOWEI HUST 9 - 18